lupa
zajęcia dla dzieci
sporty wodne
położenie
sprzęt
szkolenia i kursy
Noc Świętojańska na przystani KKŻ 2016-06-30
Zdjęcie główne

Noc Kupały - Noc Świętojańska to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca. 

Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocką utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia, w Dębcu Nowym Na przystani Kościańskiego Klubu Żeglarskiego impreza ta nazywana jest popularnie "Wiankami".

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich.

Nie wiemy jak jest w innych krajach, ale wiemy jak jest na jeziorze Wonieść. Jest po prostu super. Jak dobrze się bawiliśmy dowiecie się z zamieszczonej tutaj obszernej fotorelacji.

Na Wianki zapraszamy za rok. Natomiast na aktywny wypoczynek na wodzie czy plaży w każdy dzień tygodnia.nasze wyprawy
„pogoda”
W lewo Listopad 2020 W prawo
NdPnWtŚrCzPtSo
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama