lupa
zajęcia dla dzieci
sporty wodne
położenie
sprzęt
szkolenia i kursy
klub

Kościański Klub Żeglarski został założony w 1982 r., przez grupkę entuzjastów żeglarstwa przy Zakładach Urządzeń Chemicznych "Metalchem" w Kościanie. Jednak od samego początku zrzesza nie tylko pracowników tego zakładu, lecz jest otwarty dla wszystkich mieszkańców Ziemi Kościańskiej i nie tylko.

Pierwszym komandorem klubu był Marian Adamczak, a od 1983 roku do chwili obecnej funkcję tę nieprzerwanie sprawuje Jerzy Kliemann. Od roku 1999 klub posiada osobowość prawną i jest zarejestrowany jako stowarzyszenie.

Cele klubu wg statutu to:

    * stworzenie warunków do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych,
    * krzewienie wiedzy i etyki żeglarskiej,
    * popularyzacja i uprawianie żeglarstwa przez dzieci i młodzież,
    * propagowanie i przestrzeganie zasad ochrony środowiska naturalnego

Pierwsza przystań klubowa to pomosty ośrodka wypoczynkowego "Chemik" w Dębcu Nowym nad jeziorem Wonieść. Przystań z prawdziwego zdarzenia zaczęła powstawać jesienią 1983 roku, kiedy przejęliśmy teren po opuszczonym ośrodku wypoczynkowym POM.

Własnymi siłami, przy wsparciu zakładu "Metalchem" odbudowaliśmy budynek klubowy oraz powstał hangar. Przystań jest wyposażona w pomosty oraz slip z wciągarką elektryczną. Stopniowo rozszerzała się nasza baza sprzętowa. Rozbudowa przystani była możliwa dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu członków klubu, a zwłaszcza pierwszego bosmana ś.p. Piotra Stępkowskiego. Na terenie przystani w okresie letnim organizowane są corocznie biwaki żeglarskie dla dzieci ze szkółki żeglarskiej, oraz służy on jako pole namiotowe dla członków klubu i gości.

Motywem przewodnim działalność klubowej, od samego początku, było szkolenie najmłodszych adeptów żeglarstwa. Stąd współpraca klubu z drużynami harcerskimi oraz ze szkołami podstawowymi z naszego regionu. Szkolimy także dorosłych. W okresie swej działalności na kursach: "Żeglarz jachtowy" i "Sternik jachtowy", klub umożliwił zdobycie patentu żeglarskiego ponad 200 osobom.

Organizujemy również rejsy turystyczne i szkoleniowe po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Początkowo na czarterowanych jachtach a obecnie na flagowym jachcie klubowym "Pasja Kościana". Dla tych, którym nie wystarczają rejsy śródlądowe, umożliwiamy pływanie po morzu. Pod banderką klubową zawinęliśmy do wszystkich portów naszego wybrzeża oraz odwiedziliśmy wiele portów na Bałtyku: Kłajpeda, Lipawa, Talin, Helsinki, Marianham, Sztokholm, Visby, większość portów na Bornholmie, Kopenhaga, Sassnitz, Kilonia. Najdalej na zachodzie byliśmy w Amsterdamie, zaliczając po drodze Kanał Kiloński.

Od kilkunastu lat załogi klubowe startują z powodzeniem w regatach o "Puchar Polski" w klasie "Omega". Bierzemy też regularnie udział w Mistrzostwach Polski w kl. "Omega". Juniorzy naszego klubu dwukrotnie wygrali rywalizację o Puchar Polski w tej klasie w swojej grupie wiekowej.

Naszym członkiem może stać się każdy. Wystarczy wypełnić deklarację członkowską i zobowiązać się do przestrzegania postanowień statutu. Jeśli nie masz patentu, zdobędziesz go u nas. Jeśli interesuje Cię tylko miejsce nad wodą, gdzie mógłbyś spędzić weekend z rodziną, oferujemy to również, w zamian za odrobinę zaangażowania i pracy na rzecz przystani lub sprzętu. Jeśli myślisz o żeglowaniu, może z nami będzie Ci łatwiej spełnić marzenia. Kontakt z nami znajdziesz na stronie startowej.nasze wyprawy
„pogoda”
W lewo Listopad 2020 W prawo
NdPnWtŚrCzPtSo
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama