lupa
zajęcia dla dzieci
sporty wodne
położenie
sprzęt
szkolenia i kursy
Regaty na powitanie wakacji w Powidzu 2016-06-30
Zdjęcie główne

 

W dniach 25-26.06.2016 na wodach jeziora Powidzkiego odbyła się kolejna eliminacja Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. W regatach „Na Powitanie wakacji” po raz pierwszy w tym cyklu wystartowała załoga LIRA KKŻ Kościan w klasie Omega. Na starcie zjawiło się około 50 jachtów w różnych klasach. Nasi regatowcy startowali w składzie sternik – Przemysław Witkowski, załoga Przemysław Pawlaczyk, Szymon Wojtkowiak.

W sobotę, o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste otwarcie regat. Pierwszy start zaplanowano na 12:00, zgodnie z zapisami instrukcji żeglugi startu nie można było przyśpieszyć ale ze względu na burzowe prognozy oraz oczywiście mecz Polski ze Szwajcarią sędziowie zdecydowali się na przeprowadzenie jednie dwóch wyścigów w pierwszym dniu regat. Warunki pogodowe były dobre wiatr wiał z siłą 3 stopni w skali B, jednak z każdą chwilą nasilał się . Nasza załoga w tych warunkach poradziła sobie bardzo dobrze wygrywając pierwszy wyścig z dość dużą przewagą. W drugim wyścigu ze względu na słabszy start na pierwszej boi nasza załoga zameldowała się w okolicach 5-6 miejsca jednak w wyniku bardzo dobrej dalszej żeglugi zdołała wyścig również wygrać. Tak zakończył się pierwszy dzień regat na prowadzeniu z załogą LIRA KKŻ Kościan.

W niedzielę, niestety nie rozegrano już żadnego wyścigu i regaty zakończyły się z wynikami po sobotnim pływaniu. Pozwoliło to na wygranie regat naszej załodze Przemysław Witkowski, Przemysław Pawlaczyk, Szymon Wojtkowiak.

Duże gratulacje dla chłopaków i miejmy nadzieję że to nie ich ostatnie słowo.

 

Nie wszystko skończyło się pomyśnie. Regaty nie zostały dokończone poniżej relacja z regat Jacka Smuszkiewicza Komandora Regat:

 

Niestety wszystko wskazuje na to, że kolega Andrzej Szymaniak załogant jachtu Andrzela utonął podczas próby przepłynięciacwpław jeziora Powidzkiego. Zdarzenie to padło cieniem na regaty które przerwano po pierwszym dniu zawodów. W załączeniu relacja z regat i wyniki.

Tegoroczne Regaty „Na Powitanie Wakacji”, tak jak wcześniejsze edycje, były dobrze przygotowaną imprezą, pogoda dopisała, frekwencja również – 180 żeglarzy na 63 jachtach podzielonych na 8 klas.

W sobotę 25 czerwca rozegrano 2 wyścigi przy wietrze ok. 3B. Organizatorzy i sędziowie spełnili życzenie zawodników aby wcześniej zakończyć rywalizację i obejrzeć mecz 1/8 Euro 2016 Polska : Szwajcaria.

W trakcie trwania meczu ze swojego miejsca zakwaterowania wyszedł Andrzej Szymaniak, załogant Andrzeja Rygielskiego ze znanego w środowisku PPJK jachtu „Andrzela”, wyszedł popływać w jeziorze… Wieczorem zostały uruchomione procedury i ruszyły poszukiwania zaginionego.

Niestety rywalizacja na wodzie na sobotnich wyścigach została zakończona. W niedzielę rano nie było żadnych wieści o zaginionym koledze, nie było ochoty na ściganie… Po konsultacji z zawodnikami, organizator podjął decyzję o zakończeniu regat…

O godzinie 12.00 odbyło się zakończenie regat. Zawodnicy z 3 pierwszych miejsc w każdej klasie otrzymali statuetki i medale. Po dekoracji odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów regat. Każda załoga otrzymała upominek.

W poszczególnych klasach zwyciężali:

T1 – Andrzej Kęder, Anna Zarzycka; 21, „Protest” – 2 pkt. (1, 1); startowało 14 jachtów;

T2 – Piotr Adamowicz, Zbigniew Czoczys, Janusz Radomski; POL 9668, NEOPROFIL – 2 pkt. (1, 1); startowało 9 jachtów;

T3 – Mirosław Czech, Mateusz Czech, Bruno Czech, Mirosława Wierzchowska – POL 8, „Tańcząca z Falami” – 2 pkt. (1, 1); startowało 9 jachtów;

Sigma Activ – Robert Sobociński, Sławomir Kodrzycki; POL 39 – 3 pkt. (1, 2); startowało 7 jachtów;

Otwartopokładowe do 6m – Jarosław Wachowiak, Marek Śmiglak; GBR 5245 – 5 pkt. (1, 4); startowało 6 jachtów;

Trias – Maciej Potok, Weronika Potok, Tomasz Sabok-Rzepka; 610, Jenewas – 4 pkt. (1, 3); startowało 6 jachtów;

Omega Standard – Przemysław Witkowski, Przemysław Pawlaczyk, Szymon Wojtkowiak; POL 174, „Lira” – 2 pkt. (1, 1); startowało 5 jachtów;

Omega Klasyczna – Ryszard Mościcki, Krzysztof Biegała, Jakub Sałek; POL 261 „Czczinoryba” – 2 pkt. (1, 1); startowało 6 jachtów.

Organizator Regat „NA POWITANIE WAKACJI” Stowarzyszenie „Z Wiatrem i pod Wiatr” mógł liczyć na wsparcie sponsorów: Szopeneria – super sklep żeglarski, Jacht – Market – żeglarska giełda ogłoszeń, Helly Hansen – producent odzieży żeglarskiej i livestylowej, Sea Line – producent wyrobów do napraw i konserwacji jachtów, Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” , Konspol – produkcja i przetwórstwo kurczaka, Crewsaver – producent sprzętu ratunkowego i odzieży dla wodniaków, Agencja Ochrony ODYS, Słowińscy – producent okien i drzwi, Kliber – producent mebli metalowych, MR Rosko – producent konstrukcji stalowych i biuro rachunkowe, Stacja Paliw MOYA, Mostostal Słupca, Eden Chemicals, Azet-Caps, Nauta Nova, Deckamte, Ratex, Żaglownia „Vector Sails”.

Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy regatach: obsłudze biura regat pod kierownictwem p. Anity Kubickiej, pracownikom Starostwa Powiatowego w Słupcy, Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratowniczemu, Straży Pożarnej, Policji, obsłudze medycznej i bosmanowi z HORNU Jurkowi Górczyńskiemu z Załogą

Projekt Regaty „Na Powitanie Wakacji” z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych 2016 był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

Zapraszamy za rok

Komandor Regat „Na Powitanie Wakacji” 2016

Jacek Smuszkiewicznasze wyprawy
„pogoda”
W lewo Listopad 2020 W prawo
NdPnWtŚrCzPtSo
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama